× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

ESG

Doradztwo sukcesyjne

Nowelizacja Ordynacji Podatkowej – projekt zmian w zakresie MDR

15.04.2025 | PODATKI

Opublikowany 28 marca 2025 r. projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, w ramach proponowanych zmian, szczególny nacisk kładzie na zagadnienia raportowania schematów podatkowych (MDR).

 

Zmiany w mechanizmie raportowania MDR

Projekt ustawy wprowadza istotne zmiany w podejściu do raportowania schematów podatkowych. Do najważniejszych modyfikacji należą:

 

  • Nowe definicje i pojęcia – kluczowe dla konstrukcji przepisów MDR definicje ulegną zmianom. Przykładowo, definicja „uzgodnienia” ma zostać rozszerzona o koncepcję „szeregu uzgodnień”, a wprowadzona zostanie nowa kategoria – „uczestnik uzgodnienia”. Takie rozwiązania będą miały wpływ na interpretację wielu dotychczasowych norm prawnych;
  • Zmiana katalogu cech rozpoznawczych – nieznacznie ograniczony zostanie katalog ogólnych cech rozpoznawczych;
  • Brak możliwości wystąpienia z wnioskiem o interpretację indywidualną w zakresie MDR – projekt ustawy przewiduje wyłączenie możliwości zwracania się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskami o potwierdzenie, czy dane uzgodnienie stanowi schemat podatkowy;
  • Nadanie numeru schematu podatkowego przez Szefa KAS będzie oznaczać, że dane uzgodnienie jest schematem podatkowym – dotychczas wszystkie zgłoszenia otrzymywały numer schematu podatkowego z zastrzeżeniem, że Szef KAS nie przesądza, że dane zgłoszenie stanowi schemat podatkowy.

 

Nowe rozwiązania proceduralne

Projekt rezygnuje z instytucji wspomagającego, proponując w zamian wdrożenie tzw. „czynności wspomagających”. Działania te mają umożliwić zwolnienie z obowiązku składania raportów niektórych krajowych uzgodnień. Nowelizacja przewiduje możliwość zwolnienia określonych grup podmiotów, w tym podmiotów wykonujących zadania publiczne, z obowiązku przekazywania informacji o krajowych uzgodnieniach. Rozwiązanie to musi jednak gwarantować, że nie narazi się na negatywne konsekwencje podmiot, który w terminie nie złożył wymaganej informacji. Interesującym elementem projektu jest również zmiana wymiaru kar. Niewykonanie obowiązków informacyjnych w zakresie MDR ma skutkować niższą karą grzywny – 240 stawek dziennych, w porównaniu z dotychczasowymi 720.

 

Termin składania MDR-3

Projekt zakłada ujednolicenie terminu przekazywania informacji dotyczącej stosowania schematów podatkowych. Podatnicy oraz podatkowe grupy kapitałowe zobowiązani będą składać informacje do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych lub prawnych) lub roku kalendarzowego (dla podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych).

 

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami oraz zapoznania się z pełnym materiałem.

Autor

dr Marzena Kidacka
partner, radca prawny, doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny