Nowe ograniczenia dla inwestujących w PSI
04.08.2021 | PODATKI
W opublikowanym w ubiegłym tygodniu projekcie Polskiego Ładu resort finansów zaproponował zmiany w zakresie zwolnienia z CIT dla przedsiębiorców prowadzących działalność w Polskiej Strefie Inwestycji. Od nowego roku inwestorzy będą mogli obniżyć swoje zobowiązania podatkowe jedynie o kwotę związaną z nowymi inwestycjami, na terenie określonym w decyzji o wsparciu, która dodatkowo będzie zawierać wymienione kody PKWiU, do których przedsięwzięcie objęte zwolnieniem będzie musiało zostać ograniczone.
Pomimo tak sformułowanych przepisów, eksperci wciąż podkreślają, iż nierozwiązana pozostaje kwestia dotychczasowych wątpliwości związanych z rozbudową już istniejącego zakładu i zwolnieniem całości uzyskanych w taki sposób dochodów, gdy nowa inwestycja będzie miała ścisły związek ze starą. Do dnia dzisiejszego fiskus i podatnicy prowadzą spory na podstawie wskazanego w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 25 października 2019 r., nieostrego sformułowania ,,ścisłego, ekonomicznego i funkcjonalnego powiązania między inwestycją istniejącą i nową”. Nawet objaśnienia podatkowe w tym zakresie (wskazujące, iż rozstrzygając o istnieniu takiego związku musimy wziąć pod uwagę m.in. czy środki trwałe stanowią niezależny element służący produkcji odpowiednich komponentów produktu końcowego oraz czy inwestycja służy do wytworzenia nowych rodzajów wyrobów w ramach procesów produkcyjnych, czy też będzie wykorzystywana do zwiększenia możliwości produkcyjnych w zakresie dotychczasowego asortymentu), nie rozwiały zaistniałych wątpliwości, albowiem Wojewódzkie Sądy Administracyjne, interpretują te przesłanki w sposób bardziej korzystny dla podatników, aniżeli robią to same organy podatkowe.
Co więcej, zmienią się również przepisy obejmujące konieczność zatrudniania nowych pracowników w działalności inwestycyjnej. Przypomnijmy, że w obecnym stanie prawnym brak jest obowiązku przyjmowania do pracy konkretnej liczby pracowników w celu uzyskania zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych, istnieje jedynie ogólny zwrot zakładający, konieczność stworzenia przez inwestycję nowych miejsc pracy. W odpowiedzi na postulat Komisji Europejskiej polski ustawodawca przewidział dwie zmiany w tym zakresie. Pierwsza zakłada przymus utworzenia nowych miejsc pracy i zatrudnienia nowych pracowników, natomiast druga postuluje, iż nie będzie można obniżyć poziomu zatrudnienia określonego w decyzji o wsparciu o więcej niż 20%.
Kontakt:
Nina Walczyk, radca prawny / E: n.walczyk@axelo.pl