Niedostateczna kapitalizacja nie dotyczy leasingu operacyjnego
18.04.2023 | PODATKI
NSA wyrokiem z dnia 3 marca 2023 r., sygn. II FSK 1956/20, utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji nieuznający, że ograniczenie dotyczące tzw. „cienkiej kapitalizacji” wynikające z art. 15c ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ma zastosowania do leasingu operacyjnego. To kolejny już wyrok wykluczający leasing operacyjny spod regulacji dot. cienkiej kapitalizacji.
Sprawa dotyczyła interpretacji indywidualnej, na gruncie której spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej korzystała z samochodów na podstawie leasingu operacyjnego (art. 17b w/w ustawy). W leasingu operacyjnym to leasingodawca amortyzuje środek trwały, a żeby doszło do przejścia własności przedmiotu leasingu na korzystającego niezbędne jest dokonanie wykupu. W leasingu finansowym natomiast to korzystający dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a z momentem zapłaty ostatniej raty przedmiot funkcjonuje już w zupełności jako składnik majątku przedsiębiorstwa korzystającego.
Spółka ta uważała, że płacone przez nią raty leasingowe w ramach leasingu operacyjnego nie są kosztami finansowania dłużnego określonymi w art. 15c ust. 12 ustawy. Zgodnie z tymże przepisem, przez koszty finansowania dłużnego rozumie się wszelkiego rodzaju koszty związane z uzyskaniem od innych podmiotów, w tym od podmiotów niepowiązanych, środków finansowych i z korzystaniem z tych środków, m.in. część odsetkową raty leasingowej. Konsekwentnie – uważała, że ograniczenie skutków tzw. cienkiej kapitalizacji polegające na przewidzianym w art. 15c ust. 1 ograniczaniu kosztów uzyskania przychodów finansowania dłużnego w części, w jakiej nadwyżka kosztów finansowania dłużnego przekracza wyższą z dwóch kwot (3 000 000 zł lub 30% podatkowej EBITDA), nie ma w jej przypadku zastosowania.
Z poglądem tym nie zgodził się Dyrektor KIS, który stwierdził, że takie rozumienie tego przepisu wypacza sens ustawy. Gdyby bowiem ustawodawca chciał odnieść ten przepis tylko do jednego rodzaju leasingu, znalazłoby to odzwierciedlenie w treści przepisu. Co więcej, w niektórych przypadkach przepisy o leasingu finansowym mają odpowiednie zastosowanie do leasingu operacyjnego (art. 17b ust. 2).
WSA nie zgodził się jednak z zapatrywaniem organu. Sąd wskazał, że przepis o kosztach finansowania dłużnego w swej treści odwołuje się do części odsetkowej raty leasingowej, której to części nie ma na gruncie leasingu operacyjnego. Każda rata jest bowiem w całości opłatą za korzystanie z rzeczy, bez rozbijania jej na części, więc tego rodzaju opłat nie można uznać za koszty finansowania dłużnego, a poza tym ich ponoszenie nie jest związane z uzyskaniem od leasingodawcy jakichkolwiek środków finansowych.
NSA podkreślił, że kosztem finansowania dłużnego (a więc podlegającym ograniczeniu w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów) nie jest wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy.