Nadchodzące zmiany w treści informacji TPR-C i TPR-P
01.09.2020 | PODATKI
Podatnicy nie uporali się jeszcze ze złożeniem informacji o cenach transferowych za 2019 r., a na stronie Rządowego Centrum Legislacji procedowany jest już nowy projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (oraz odpowiednio w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych).
Obecnie projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (oraz odpowiednio w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych) jest na etapie konsultacji publicznych. Wejście w życie nowych formularzy TPR-C i TPR-P planowane jest na 1 stycznia 2021 r.
Nowelizacja zakłada wprowadzenie następujących zmian w treści informacji TPR-C i TPR-P:
- usunięcia wymogu podawania kodu PKD dla podmiotu składającego informację (przy zachowaniu takiego wymogu dla podmiotu, którego dotyczy informacja);
- dodania pola umożliwiającego wskazanie przedmiotu transakcji kontrolowanej;
- dodania informacji o dokonanych kompensatach;
- dodania informacji o przeprowadzonej restrukturyzacji.
Ponadto, Ministerstwo Finansów planuje zmiany w załączniku do rozporządzenia szczegółowo przedstawiającego sposób wypełnienia informacji o cenach transferowych.
Przypominamy jednocześnie, że do końca bieżącego roku podatnicy, którzy w 2019 r. zawierali transakcje z podmiotami powiązanymi, mają czas na złożenie pierwszej informacji o cenach transferowych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (TPR-C/TPR-P). Początkowo, termin ten ubiegał wraz z końcem września, niemniej jednak został on wyjątkowo przedłużony z uwagi na pandemię COVID-19.
Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisów ustaw, informacja o cenach transferowych składana za 2019 r. zawiera:
- cel złożenia informacji i okres, za jaki jest składana;
- dane identyfikacyjne podmiotu składającego informację oraz podmiotu, dla którego jest składana informacja;
- ogólne informacje finansowe podmiotu, dla którego jest składana informacja;
- informacje dotyczące podmiotów powiązanych i transakcji kontrolowanych;
- informacje dotyczące metod i cen transferowych;
- dodatkowe informacje lub wyjaśnienia dotyczące danych lub informacji, o których mowa w pkt 2–5.
Powyższe novum zastępuje obowiązek składania uproszczonego sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi lub innych zdarzeń zachodzących pomiędzy podmiotami powiązanymi (na formularzu CIT-TP).
Celem składania TPR-C oraz TPR-P jest pozyskanie przez Organy Skarbowe szczegółowych informacji o warunkach transakcji kontrolowanych, zawieranych przez podatników zobowiązanych do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych.