Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych
10.04.2025 | PODATKI
Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami mającymi na celu uszczelnienie przepisów podatkowych dotyczących fundacji rodzinnych. Jednocześnie wraca koncepcja uzależnienia możliwości skorzystania z ulgi IP Box (wprowadzającej preferencyjne stawki opodatkowania 5% w podatku PIT i CIT dla dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej) od zatrudniania pracowników. Zarówno dochody objęte preferencją IP Box, jak i świadczenia wypłacane z fundacji rodzinnych mają zostać objęte daniną solidarnościową. MF zapowiada m.in.:
- modyfikacje mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego fundacji rodzinnych,
- korekty w IP Box – m.in. wprowadzenie obowiązku zatrudniania pracowników jako warunku skorzystania z ulgi,
- poszerzenie zakresu daniny solidarnościowej o świadczenia z fundacji rodzinnych i kwalifikowane dochody IP Box,
- zmiany w zakresie restrukturyzacji, np. przy przekształceniach, wymianach udziałów czy obniżeniu ich wartości,
- regulacje dotyczące ryczałtowego podatku dochodowego dla komplementariuszy w spółkach komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych.
Pierwotne zapowiedzi z sierpnia 2024 r. mówiły o 19-procentowym podatku od sprzedaży majątku przez fundację, jeśli transakcja miałaby miejsce w ciągu 15 lat od jego nabycia. Zapowiedziano również, że świadczenia wypłacane beneficjentom zostaną objęte 4-procentową daniną solidarnościową od nadwyżki przekraczającej 1 mln zł. Podmioty korzystające z IP Box, które rozliczają dochód po stawce 5 proc., również będą musiały płacić tę daninę.