× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Hosting danych bez podatku u źródła

18.04.2023 | PODATKI

NSA wyrokami z 8 marca 2023 r., sygn. II FSK 2089/20 i II FSK 2382/20, potwierdził, że polski przedsiębiorca nie musi potrącać podatku u źródła wypłacając za granicę wynagrodzenie za przechowywanie informacji w internetowej w chmurze. Co istotne, wyrok umacnia istniejącą już linię orzeczniczą sądów administracyjnych będącą jednak w sprzeczności ze stanowiskiem organów podatkowych, zgodnie z którym pojęcie urządzenia przemysłowego należy rozumieć maksymalnie szeroko, gdyż mieści ono w sobie wszelkie możliwe urządzenia stanowiące zespół urządzeń  technicznych, nie można go zawężać do urządzeń wykorzystywanych przy produkcji materialnej. Możliwe, że nowe wyroki dadzą asumpt do zmiany podejścia organów na korzystniejsze dla podatników niż dotychczas.

 

Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium RP przez nierezydentów przychodów za m.in. użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu. W oparciu o ten przepis (analogiczny przepis znajduje się w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) organy podatkowe wydawały interpretacje, zgodnie z którymi opłaty za hosting, czyli przechowywanie danych na (zagranicznym w tym przypadku) serwerze, podlegają pod podatek u źródła jako „użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego”.

 

Orzecznictwo sądów administracyjnych, wsparte w/w orzeczeniami NSA, opiera się na koncepcji, że „urządzenie przemysłowe” należy rozumieć jako składnik majątku pełniącego pomocniczą funkcję w ramach procesu przemysłowego rozumianego, jako ciąg działań mechanicznych lub chemicznych służących do masowej produkcji towarów. Takim zaś urządzeniem nie jest sprzęt komputerowy. Nie może bowiem budzić wątpliwości, że sprzęt komputerowy służy nie do bezpośredniej obsługi procesu produkcji przemysłowej, lecz wykorzystywany jest do prac biurowych, mających względem właściwego przedmiotu działalności gospodarczej skarżącej znaczenie jedynie pomocnicze. O ile zatem sprzęt komputerowy nie służy bezpośrednio oraz przede wszystkim obsłudze procesu produkcji przemysłowej, to nie można takiego sprzętu (serwera, centrali danych) uznać za urządzenia przemysłowe, a co za tym idzie – wynagrodzenie za ich używanie nie podpada pod przepisy o podatku u źródła.