Garnitur a możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu
31.08.2022 | PODATKI
Zgodnie z ugruntowanym od lat stanowiskiem organów skarbowych możliwe było zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatku na eleganckie koszule czy garnitur, ale tylko pod warunkiem, że przedsiębiorca umieścił w widocznym miejscu monogram lub herb firmy.
Organy podatkowe uznawały, że tak oznaczone elementy garderoby tracą charakter odzieży osobistej i mogą zostać zakwalifikowane jako odzież służbowa – czyli specjalna odzież noszona tylko w związku z wykonywaną pracą, której charakter powinien uniemożliwić wykorzystywanie jej do celów osobistych. Taki warunek nie wynikał z przepisów i budził wątpliwości, ale znajdował potwierdzenie w licznych indywidualnych interpretacjach podatkowych (tak: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 21 lutego 2019r. 0113-KDIPT2-1.4011.41.2019.1.RK)
Skarbówka zmieniła jednak zdanie w sprawie kupowanych do firmy koszul czy garniturów. Niniejsze wynika z wydanej w dniu 25 lipca 2022r. indywidualnej interpretacji podatkowej (0112-KDIL2-2.4011.483.2022.1.AA). W uznaniu organu przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów wydatków na elegancki strój nawet jeśli jest na nim oznaczenie firmy.
Wnioskodawcą w niniejszej sprawie był przedsiębiorca zajmujący się analizą biznesowo – analityczną. Jak wskazał, istotna część jego działalności to przeprowadzanie rozmów oraz spotkania z Klientami. Współpraca z Klientem, którą podejmuje wymaga od niego nienagannej prezencji wpływającej na postrzeganie jego osoby, a co za tym idzie rozpoznawalność jego działalności gospodarczej. Garnitur oraz inne wskazane przez niego akcesoria są mu niezbędne do przeprowadzania rozmów z klientami, nie będzie ich wykorzystywał do celów osobistych a jedynie do rozmów biznesowych. Uznał więc, że wydatki poniesione na nabycie garnituru oraz akcesoriów z nim związanych, wykonanie na nim stałych oznaczeń w postaci monogramów pozostają w ścisłym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i stanowią koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Organ uznał jednak stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Jego zdaniem uzyskiwanie przychodów w ramach prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej nie jest uzależnione od rodzaju noszonej odzieży. Obowiązujące bowiem zasady życia społecznego wymagają, aby osoby prowadzące swoje interesy w ramach działalności gospodarczej posiadały schludny wygląd, podobnie zresztą, jak osoby zatrudnione w innych zawodach. Uzyskiwanie przychodów w ramach działalności gospodarczej nie jest zatem uzależnione od rodzaju noszonej odzieży, gdyż schludny wygląd niezbędny jest dla wykonywania wielu zawodów poza sferą działalności gospodarczej.
Reasumując, organ uznał, że wydatki, o których mowa we wniosku nie spełnią przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Koszt zakupu takich rzeczy jest związany z funkcjonowaniem danej osoby i stanowi spełnienie zwykłych, osobistych potrzeb, a co za tym idzie, wydatki na ich poniesienie nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodu.
Kontakt
Martyna Pałka, adwokat / m.palka@axelo.pl