Dziedziczenie ulgi mieszkaniowej jest możliwe
08.05.2023 | PODATKI
W grudniu ubiegłego roku NSA, wydał korzystny dla podatników wyrok (sygn. akt II FSK 1054/20), w którym nie zgodził się ze stanowiskiem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w zakresie dziedziczenia ulgi mieszkaniowej. NSA stwierdził, iż prawo do zastosowania ulgi mieszkaniowej ma charakter majątkowy, w konsekwencji czego może podlegać dziedziczeniu.
Stan faktyczny dotyczył sprawy, w której kobieta złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z zapytaniem, czy może dziedziczyć ulgę mieszkaniową po zmarłym mężu. Mąż wnioskodawczyni przed śmiercią odziedziczył mieszkanie po matce, które następnie sprzedał, jednakże przed śmiercią nie zdążył złożyć zeznania PIT-39, w którym zamierzał wykazać ulgę mieszkaniową. Wnioskodawczyni powołała się na art. 97 § 1 ordynacji podatkowej, zgodnie z którym spadkobiercy podatnika przyjmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.
W związku z tym uznała, iż może wydać na własne cele mieszkaniowe przychód męża ze zbycia odziedziczonego mieszkania i przysługiwać będzie jej w tym zakresie zwolnienie z podatku na podstawie art. 21 ust.1 pkt. 131 ustawy o PIT.
Dyrektor KIS na nie
Ze stanowiskiem wnioskodawczyni nie zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej - stwierdził, że prawo do ulgi mieszkaniowej nie ma charakteru majątkowego, w konsekwencji czego nie ma możliwości jego dziedziczenia.
Wnioskodawczyni złożyła skargę na przedmiotową interpretację, w konsekwencji czego sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
WSA po stronie podatnika
Wojewódzki Sąd Administracyjny, w wyroku z dnia 26 listopada 2019 r. sygn. I SA/Bd 575/19, nie podzielił stanowiska DKIS i zgodził się ze skarżącą orzekając, że prawo do ulgi mieszkaniowej ma wymiar majątkowy i jest to prawo dziedziczne, w związku z tym spadkobierca ma możliwość zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku pod warunkiem wydatkowania przychodu ze zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe.
WSA zwrócił uwagę na to, iż ,,w prawdzie przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT mówi, że cele mieszkaniowe to "własne cele mieszkaniowe podatnika", ale powyższe cele są aktualne dla podatnika korzystającego z tego zwolnienia. Kiedy żyje podatnik są to cele mieszkaniowe podatnika, a w przypadku jego śmierci są to cele spadkobiercy”. Ponadto WSA, zwrócił uwagę na to, iż o majątkowym charakterze ulgi mieszkaniowej przesądza to, że wskutek zwolnienia z zapłaty podatku w majątku podatnika pozostanie kwota równa wysokości zobowiązania podatkowego.
Wyrok WSA został zaskarżony przez pełnomocnika organu do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednak NSA podzielił stanowisko WSA, w konsekwencji czego Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, zmienił swoje pierwotne stanowisko uznając, że prawo do zwolnienia z PIT dochodu ze sprzedaży nieruchomości ma wymiar majątkowy, a więc może przejść na spadkobiercę.