× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Ostrzeżenia przed fałszywymi decyzjami z Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej

18.09.2023 | OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH I CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Na stronie internetowej Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości pojawiła się informacja o nowych przypadkach wyłudzania środków pieniężnych od przedsiębiorców rejestrujących znaki towarowe.

 

Oszuści, obok tradycyjnej formy przesyłania korespondencji – listowna, zaczęli wykorzystywać pocztę elektroniczną. Za jej pośrednictwem wysyłają do przedsiębiorców fałszywe decyzje i świadectwa ochronne na znaki towarowe, wzywając jednocześnie do wniesienia opłaty w walucie euro. Wskazany rachunek bankowy jest najczęściej rachunkiem zagranicznym - niezwiązanym w żaden sposób z Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej. Co prawda wątpliwości adresatów może budzić powołanie w korespondencji prawidłowych danych identyfikujących zgłaszającego/uprawnionego – firma, adres, numer i nazwa znaku, klasy rejestracji znaku, jednak zabieg ten ma wyłącznie uwierzytelnić działania oszustów. W żadnym wypadku nie świadczy on o autentyczności korespondencji.

 

Jak wyglądają decyzje Urzędu Patentowego RP?

 

Przypominamy, że:

 

  • Decyzje o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy oraz świadectwa ochronnego nie są wysyłane przez Urząd Patentowy RP pocztą elektroniczną. Zgłaszający może otrzymać korespondencję drogą elektroniczną wyłącznie w przypadku, gdy wyraził zgodę na przekazywanie korespondencji za pośrednictwem ePUAP lub PUEUP.
  • Decyzje o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy oraz świadectwo ochronne na znak towarowy są przesyłane przez Urząd Patentowy RP w odrębnej korespondencji.
  • Urząd Patentowy wydaje świadectwa ochronne wyłącznie w wersji papierowej.
  • Decyzje pochodzące z Urzędu Patentowego RP zawierają kod QR.
  • Decyzje są każdorazowo opatrzone podpisem elektronicznym.

 

Jak należy chronić się przed oszustwem?

 

Aby nie dać się oszukać, należy:

 

  1. Dokładnie przeczytać otrzymaną korespondencję,
  2. Zweryfikować numer rachunku wskazany do płatności. Urząd Patentowy RP posiada tylko jeden numer rachunku bankowego prowadzony w NBP w Warszawie pod numerem 93 1010 1010 0025 8322 3100 0000.
  3. Sprawdzić walutę, w jakiej należy dokonać płatności. Urząd Patentowy RP nie pobiera opłat w walucie innej niż złoty.
  4. Ustalić, czy wysokość opłaty w postępowaniu przed Urzędem Patentowym RP została wskazana prawidłowo – na stronie internetowej Urzędu Patentowego RP pojawia się szczegółowa tabela opłat.
  5. Sprawdzić, czy decyzja o udzieleniu prawa wyłącznego została opatrzona kodem QR - pozwala on na weryfikację autentyczności otrzymanej korespondencji.

 

W przypadku otrzymania korespondencji, rzekomo z Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, w której pojawia się wezwanie do zapłaty, w szczególności kwoty wyrażonej w euro, zalecamy daleko idącą ostrożność. W razie jakichkolwiek wątpliwości, prosimy o kontakt z naszą kancelarią lub bezpośrednio z Urzędem Patentowym RP.

 

Pobierz załącznik