× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Zbliża się termin sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych

21.10.2024 | CENY TRANSFEROWE

Dla większości podatników zobligowanych do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych (Local file) za 2023 rok kluczowym terminem jest 31 października 2024 r. Na mocy art. 11k ust. 1 ustawy o CIT (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.). podmioty powiązane są obowiązane do sporządzania w postaci elektronicznej lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok podatkowy, w terminie do końca dziesiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.

 

Local File jest dokumentem pozwalającym organom podatkowym na weryfikację czy ceny stosowane w transakcjach między podmiotami powiązanymi zostały ustalone na warunkach rynkowych tj. takich jakie zostałyby ustalone pomiędzy niezależnymi od siebie podmiotami działającymi w porównywalnych warunkach na rynku. Obowiązek sporządzenia dokumentacji dotyczy również transakcji z podmiotami niepowiązanymi, jeżeli miejsce zamieszkania, siedziba, zarząd lub rzeczywisty właściciel tych podmiotów znajduje się na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.

 

Chociaż dokumentacja cen transferowych nie stanowi dokumentu, który podlega obligatoryjnemu przekazaniu organom podatkowym, podatnicy zobowiązani są do jej sporządzenia oraz przechowywania, a w przypadku przeprowadzenia czynności kontrolnych lub sprawdzających, organy podatkowe mogą wystąpić z żądaniem jej przedłożenia, zasadniczo w terminie 14 dni od dnia doręczenia stosownego wezwania.

 

Naruszenie przepisów w zakresie cen transferowych może skutkować różnorodnymi konsekwencjami prawnymi, tym sankcjami przewidzianymi w Kodeksie karnym skarbowym (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r. poz. 628 z późn. zm.). Sankcje te mogą obejmować zarówno kary związane z brakiem sporządzenia wymaganej dokumentacji, jak i kary za jej nieprawidłowe przygotowanie. Ponadto w przypadku, gdy organy podatkowe ustalą, iż w wyniku istnienia powiązań pomiędzy podmiotami doszło do ustalenia warunków odbiegających od rynkowych, mogą nałożyć dodatkowe zobowiązania podatkowe, w tym kary w wysokości 10% kwoty uznanej za niewłaściwie zaniżony dochód.

 

Zachęcamy do pobrania pełnej informacji opracowanej przez doradców AXELO Prawo i Podatki, a także do bezpośredniego kontaktu, dzięki któremu otrzymają Państwo odpowiedzi na ewentualne pytania dotyczące kwestii budzących wątpliwości.