× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Ustawa o ochronie sygnalistów – rząd przyjął projekt

04.04.2024 | AUDYT COMPLIANCE

W dniu 2 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochronie sygnalistów, przedłożony przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nowo przygotowany, kolejny już projekt ustawy z dnia 27 marca 2024 r. wszedł zatem na zaawansowany etap procesu legislacyjnego i niebawem może trafić do Sejmu. Co istotne, nowy projekt ustawy rozszerza dotychczasowy zakres przedmiotowy o materię prawa pracy.

 

Inicjatorzy projektu podkreślają, że takie poszerzenie zakresu przedmiotowego ustawy jest uzasadnione biorąc pod uwagę znaczną liczbę skarg, które są kierowane do Państwowej Inspekcji Pracy. Działanie to ma na celu nie tylko uzupełnienie prawnej ochrony pracowników, ale także stworzenie bardziej spójnego i kompleksowego systemu prawnego dotyczącego zgłaszania naruszeń prawa w miejscu pracy.

 

Nasi doradcy, adwokat Katarzyna Matyja oraz aplikant radcowski Maciej Cupryś przygotowali dla Państwa skondensowaną informację, w której odnieśli się do projektu ustawy w kontekście naruszeń prawa w miejscu pracy i rozszerzenia zakresu procedury zgłoszenia naruszeń. W przygotowanym materiale przypominają też o takich kwestiach, jak adresaci zobowiązani do wprowadzenia mechanizmu zgłaszania naruszeń, podmioty objęte ochroną, a także omawiają te, które związane są ze zgłoszeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi oraz odszkodowaniami za działania odwetowe.

 

Zgodnie z projektem ustawy przepisy wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 25 ust. 1 pkt 8 oraz przepisów rozdziału 4, które wchodzą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. Zwracamy uwagę, że ze względu na zakres działań, jakie należy podjąć – w tym opracowanie szczegółów procedury, organizację i przeprowadzenie ewentualnych wyborów przedstawicieli pracowników w przypadku braku związków zawodowych, a także realizację niezbędnych konsultacji – wyznaczony termin jest bowiem stosunkowo krótki.

 

Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy mogą nie tylko odpowiedzieć na wszelkie pytania związane ze zmianami i ich skutkami, ale także udzielić profesjonalnego wsparcia i konsultacji w zakresie skutecznej adaptacji organizacji do nowych przepisów.

Autor

Katarzyna Matyja
manager ds. innowacyjnych ulg podatkowych, adwokat