Przesunięcie obowiązkowego e-Fakturowania w KSeF i tak wymaga podjęcia niezbędnych działań
08.02.2024 | AKCYZA
W dniu 19 stycznia 2004 r. podczas konferencji prasowej Minister Finansów poinformował, że Krajowy System e-Faktur nie zostanie wprowadzony obligatoryjnie w lipcu 2024 r. Jednak 2 lutego 2024 r. w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie, na którym kierownictwo resortu przedstawiło plan działania w związku z odroczeniem wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur.
Co ważne, Ministerstwo Finansów nie planuje zmian w zakresie: daty wystawienia faktury, struktury logicznej, rezygnacji z konieczności pobrania nr KSeF, a także likwidacji obowiązku podawania nr KSeF w płatnościach oraz wydłużenia terminu na przesyłanie faktur offline. Rozmowy Ministerstwa Finansów z przedsiębiorcami mają natomiast dotyczyć m.in. odroczenia poszczególnych terminów ustawowych, wydania aktów wykonawczych z odpowiednio długim vacatio legis oraz ewentualnego odroczenia terminu do wejścia KSeF dla podatników zwolnionych czy faktur paragonowych.
Na przełomie kwietnia i maja, na podstawie analiz i procesów audytowych ma być wskazana nowa data obowiązkowego korzystania z KSeF. Dodatkowo, od przełomu kwietnia i maja w każdym z 400 urzędów skarbowych mają odbyć się praktyczne szkolenia z korzystania z darmowego oprogramowania do wystawiania e-Faktur.
W dniu 9 lutego 2024 r. Ministerstwo Finansów ogłosi również harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności systemu e-Faktur.
W związku z tym, niezbędne działania w sferze zmian w sposobie zarządzania funkcją podatkową w organizacji, począwszy od działów zamówień oraz sprzedaży a skończywszy na dziale księgowości i controllingu finansowego, należy podjąć już teraz.
Jak możemy pomóc?
Przypominamy, że AXELO Prawo i Podatki oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie przygotowania do obowiązkowego e-Fakturowania w KSeF. Nasi eksperci pomogą Państwu:
- zrozumieć nowe przepisy i wymogi,
- zmienić procesy biznesowe i obieg dokumentacji,
- dostosować procedury podatkowe,
- zweryfikować poprawność danych przekazywanych w fakturach ustrukturyzowanych.
Usługi obejmują:
- szkolenia z zakresu KSeF,
- przegląd faktur oraz ich aktualnego obiegu,
- sprawdzenie poprawności mapowania pod kątem danych niezbędnych do aktualnej struktury logicznej e-Faktury,
- analiza merytoryczna wybranych transakcji w zakresie właściwego ich ujęcia w strukturze e-Faktury,
- opracowanie zmian w umowach z kontrahentami w celu dostosowania ich do wymogów KSeF,
- dostosowanie obowiązujących w firmie procedur m.in. należytej staranności do nowych regulacji związanych z KSeF,
- dostosowanie dokumentów wewnętrznych (np. dotyczących przekazywania informacji o otrzymanych fakturach) oraz zewnętrznych (np. regulamin sprzedaży),
- bieżące doradztwo podatkowe w zakresie stosowania regulacji dot. KSeF,
- wsparcie w kontaktach z organami podatkowymi.
Zachęcamy do kontaktu z nami, aby dowiedzieć się więcej o naszej ofercie.