Nowe obowiązki wynikające z unijnego Rozporządzenia Deforestacyjnego (EUDR) już od 30 grudnia 2024 r.
26.09.2024 | PRAWO OCHRONY ŚRODOWISKA
Od 30 grudnia 2024 r. pierwsze przedsiębiorstwa zostaną objęte obowiązkami wynikającymi z unijnego Rozporządzenia Deforestacyjnego (EUDR). Głównym celem regulacji jest zapobieganie wprowadzaniu na rynek unijny produktów, których wytwarzanie przyczyniło się do wylesiania lub degradacji lasów.
Rozporządzenie Deforestacyjne obejmuje szeroki krąg podmiotów wprowadzających na rynek unijny, udostępniających na nim lub eksportujących produkty związane z wylesianiem. Dotyczy to zarówno osób prawnych, jak i fizycznych zaangażowanych w handel towarami określonymi w przepisach. Duże przedsiębiorstwa będą musiały wdrożyć nowe obowiązki już od 30 grudnia 2024 r., natomiast małe i średnie firmy mają czas do 30 czerwca 2025 r.
Regulacja dotyczy produktów zawartych w Załączniku I do Rozporządzenia EUDR, obejmujących towary takie jak: bydło, kakao, kawa, olej palmowy, soja, kauczuk oraz drewno. Oprócz nich, w przepisach znajdują się produkty pochodne, jak przetwory z mięsa, kakao, gumy, a także wyroby z drewna, książki i gazety.
Przepisy EUDR zakazują wprowadzania na rynek unijny oraz wywozu produktów, które:
- Przyczyniły się do wylesienia.
- Nie spełniają przepisów kraju produkcji.
- Nie zostały objęte systemem należytej staranności (tzw. „due diligence”).
Przedsiębiorstwa, które naruszą przepisy Rozporządzenia, mogą podlegać sankcjom, takim jak:
- Grzywny do 4% rocznego obrotu.
- Konfiskata produktów i dochodów.
- Zakaz udziału w zamówieniach publicznych oraz czasowy zakaz obrotu produktami objętymi EUDR.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie (UE) 2023/1115 w sprawie udostępniania na rynku UE i wywozu z UE niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów