× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

ESG

Doradztwo sukcesyjne

Ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa w lipcu wchodzi w życie

27.06.2023 | PRAWO I POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNE

1 lipca 2023 r. wejdzie w życie ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Przepisy ustawy przewidują stworzenie specjalnego funduszu gwarancyjnego. Będą z niego wypłacane rekompensaty rolnikom, którzy nie otrzymali zapłaty od podmiotów skupujących, przechowujących czy też przetwarzających produkty rolne - na wypadek ich niewypłacalności.

 

Podmioty te (prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych i mające status podatnika VAT) co kwartał będą musiały dokonywać wpłat na specjalny rachunek administrowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w wysokości 0,125 % wartości netto produktów rolnych nabywanych od producentów rolnych.

 

Wachlarz produktów rolnych, których nabycie będzie wiązało się z koniecznością dokonania wpłaty na fundusz jest szeroki i obejmuje m.in. zwierzęta żywe, mięso i podroby jadalne, ryby, produkty mleczarskie, jaja, miód naturalny; jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, warzywa, owoce, orzechy, zboża, nasiona, cukry, tłuszcze i oleje zwierzęce i roślinne, chmiel, przetwory z warzyw, owoców, orzechów lub innych części roślin, tytoń i wiele innych.

 

Co istotne, zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów, przy wyliczeniu należności podlegającej wpłacie na fundusz pod uwagę będą brane transakcje obejmujące nabycie produktów rolnych nie tylko od producentów krajowych, ale również (zgodnie z art. 52 Traktatu o UE oraz 349 Traktatu o funkcjonowaniu UE) - od producentów prowadzących działalność rolniczą na terenie Unii Europejskiej.

 

Pierwsze wpłaty na fundusz będą naliczane od dnia 1 stycznia 2024 r.

 

Projekt ustawy budzi duże kontrowersje w branży spożywczej – proponowane rozwiązania są bowiem oceniane jako nowy quasi-podatek. Jednocześnie, wskazuje się, że zasady zaspokajania ewentualnych roszczeń rolników pozostają w oderwaniu od poszczególnych branż sektora spożywczego. Fundusz będzie bowiem wspólny dla wszystkich sektorów, co spowoduje, że z wpłat np. sektora mleczarskiego będą wypłacane odszkodowania za straty poniesione przez dostawców innych surowców rolno-spożywczych.

 

Poddajemy zatem pod rozwagę możliwość weryfikacji – czy, a jeśli tak, to w jakim zakresie przepisy projektowanej ustawy mogą dotyczyć Państwa przedsiębiorstwa.

 

W przypadku chęci uzyskania dodatkowych informacji lub w razie trudności z określeniem, czy kwalifikujecie się Państwo jako podmiot skupujący, zobowiązany do wpłat na fundusz, lub w przypadku wątpliwości, w jaki sposób obliczać ewentualne należności – zachęcamy do kontaktu.

Autor

Katarzyna Matyja
manager ds. innowacyjnych ulg podatkowych, adwokat
01.09.2023 | PRAWO I POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNE

Nowelizacja upzp to nie tylko zmiany w zakresie planu ogólnego gminy