× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Nowe obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa produktów

31.10.2024 | PRAWO GOSPODARCZE

Od 13 grudnia 2024 r. przedsiębiorcy będą zobowiązani do stosowania przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów. Rozporządzenie ma celu poprawę funkcjonowania rynku wewnętrznego, przy równoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony konsumentów. Wprowadza nowe obowiązki w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa produktów na terenie Unii Europejskiej.

 

Przepis zmienia też rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1025/2012 i dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1828 oraz uchyla dyrektywę 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywę Rady 87/357/EWG, zwanego również Rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa produktów, czy Rozporządzeniem GPSR, dalej jako: „Rozporządzenie”.

 

Cel regulacji

Rozporządzenie będzie obowiązywało wprost, przy czym zmianie ulegną także polskie regulacje prawne. Aktualnie trwają prace mające na celu zastąpienie dotychczasowej ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów (wdrażającej Dyrektywę 2001/95/WE) nową ustawą o analogicznym tytule, której przepisy będą dostosowane do Rozporządzenia.

 

Zakres stosowania

Nowe przepisy znajdą zastosowanie do produktów, znajdujących się w obrocie na terenie Unii Europejskiej, kierowanych do konsumentów. Obejmą jednak nie tylko sprzedaż stacjonarną, ale także sprzedaż internetową i będą odnosiły się do szerokiej grupy podmiotów – od producentów do dystrybutorów. Więcej o tym w materiale naszych ekspertów Damiana Chudzika i Eweliny Michalskiej.

 

Rozporządzenie ma zastosowanie zarówno do produktów nowych, używanych, naprawionych czy odnowionych. W pewnym stopniu Rozporządzenie znajdzie także zastosowanie do produktów podlegających szczególnym wymaganiom związanym z bezpieczeństwem nałożonym przez prawo Unii Europejskiej, m.in. baterii, wyrobów budowlanych, sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

 

Jakie obowiązki wprowadza rozporządzenie?

Rozporządzenie wprowadza szereg obowiązków dla podmiotów gospodarczych uczestniczących w produkcji i dystrybucji produktu. W zależności od roli, jaką konkretny podmiot pełni w łańcuchu dostaw, obowiązki te mogą się od siebie różnić.

 

Wśród obowiązków, jakie wprowadza Rozporządzenie należy wskazać m.in.:

 

  • konieczność zapewnienia zgodności produktu z ogólnymi wymaganiami bezpieczeństwa,
  • obowiązek umieszczenia danych kontaktowych na etykiecie produktu,
  • wymóg dołączenia do produktu jasnych instrukcji i informacji na temat bezpieczeństwa produktu,
  • obowiązek raportowania wypadków dotyczących produktów, w tym za pośrednictwem sieci wczesnego ostrzegania Safety Gate,
  • konieczność informowania organów i konsumentów o produktach niebezpiecznych i wypadkach za pośrednictwem platformy Safety Business Gateway.

 

Rozporządzenie wprowadza także nowe obowiązki dla podmiotów oferujących do sprzedaży produkty przez Internet, w tym szczególne obowiązki dla internetowych platform handlowych, takich jak Amazon, czy Allegro.

 

Nadzór nad prawidłowym wykonaniem obowiązków

Za sprawowanie nadzoru nad ogólnym bezpieczeństwem produktów w Polsce ma być odpowiedzialny Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z wojewódzkimi inspektorami Inspekcji Handlowej. Niezależnie od powyższego, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów odpowiedzialny będzie za realizację zadań pojedynczego krajowego punktu kontaktowego w ramach systemu wczesnego ostrzegania Safety Gate.

 

Termin wejścia w życie

Rozporządzenie stosuje się od dnia 13 grudnia 2024 r. Jednocześnie z tą datą tracą moc Dyrektywy 87/357/EWG i 2001/95/WE. Rozporządzenie dopuszcza jednak możliwość utrzymania w obrocie produktów objętych Dyrektywą 2001/95/WE, które są zgodne z tą dyrektywą i które zostały wprowadzone do obrotu przed dniem 13 grudnia 2024 r.

 

Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy nie tylko pomogą odpowiedzieć na pojawiające się pytania i wyjaśnić wątpliwości, ale także pomogą w przeprowadzeniu niezbędnych działań w celu zapewnienia zgodności z prawem.

28.11.2024 | PRAWO GOSPODARCZE

PKD 2025 na horyzoncie