Legalność przejęcia spółki powiązanej zależy od okoliczności – ocenił szef KAS
27.03.2025 | FUZJE I PRZEJĘCIA
Połączenie spółek powiązanych poprzez przejęcie, jeśli jest uzasadnione ekonomicznie, nie stanowi zakazanej optymalizacji podatkowej -takie stanowisko potwierdził niedawno Szef Krajowej Administracji Skarbowej w wydanej opinii zabezpieczającej. Warto jednak dodać, że nie zawsze zgadza się on na tego rodzaju restrukturyzacje, uzasadniając, że spółka musi przedstawić wiarygodne i przekonujące argumenty dotyczące ekonomicznych celów planowanego połączenia.
W omawianej interpretacji szef KAS ocenił sytuację pozytywnie. Spółka przejmująca mogłaby skorzystać ze zwolnienia strefowego dla dochodów uzyskiwanych na podstawie działalności spółki przejmowanej. Wśród celów restrukturyzacji wymieniono:
- uproszczenie struktury grupy,
- zwiększenie efektywności działalności biznesowej w Polsce,
- konsolidację procesów i obniżenie kosztów z nimi związanych,
- poprawę wskaźników finansowych oraz zdolności kredytowej,
- lepszą organizację i usprawnienie procesów zakupowych i logistycznych,
- ułatwienie współpracy z kontrahentami.
Szef KAS uznał, że planowane połączenie ma solidne podstawy ekonomiczno-gospodarcze i że nie ma innego rozwiązania prawnego, które mogłoby zapewnić osiągnięcie tych samych celów biznesowych. Potwierdził, że głównym motywem połączenia nie była chęć uzyskania korzyści podatkowej. Wskazał również, że w planowanej restrukturyzacji nie dostrzega sztuczności działań ani sprzeczności z celem ustawy podatkowej. Organ zauważył, że cała procedura jest prosta, nie wiąże się z angażowaniem pośredników ani nieuzasadnionym dzieleniem restrukturyzacji na pośrednie etapy.
Podstawa prawna:
Opinia zabezpieczająca wydana przez szefa KAS z 10 marca 2025 r., sygn.DKP1.8082.5.2024