× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Wypłaty dywidend do fundacji rodzinnych mogą podlegać zwolnieniu z poboru podatku dochodowego

24.04.2024 | PODATKI

Na mocy interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 marca 2024 r. (0114-KDIP2-1.4010.690.2023.1.MW), wypłata dywidendy oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych do fundacji rodzinnych, może być pod pewnymi warunkami zwolniona z obowiązku poboru podatku dochodowego.

 

Interpretacja dostarcza istotnych wskazówek w zakresie wypłaty dywidend do fundacji rodzinnych.

 

Stan faktyczny

Sprawa dotyczyła banku krajowego, który w ramach swojej działalności gospodarczej prowadzi rachunki papierów wartościowych. Zgodnie z art. 26 ust. 2c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. – o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805, z późn. zm., dalej „ustawa o CIT”) na rachunkach zarejestrowane są papiery wartościowe należące m.in. do fundacji rodzinnych.

 

Z tytułu papierów wartościowych zarejestrowanych na rachunkach bank realizuje wypłaty na rzecz fundacji rodzinnej, które obejmują zarówno dywidendy jak i inne formy dochodów związane z udziałem w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terenie kraju. Każdorazowo bank uzyskuje od fundacji oświadczenia, które potwierdzają jej status jako zarejestrowanej w rejestrze fundacji rodzinnych oraz zobowiązują fundację rodzinną do informowania o ewentualnym wykreśleniu z tego rejestru.

 

Bank jako płatnik podatku dochodowego od osób prawnych, zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od poboru podatku dla dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wypłacanych fundacjom.

 

Zasady zwolnienia i obowiązki płatnika

Dyrektor KIS potwierdził, że w świetle art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT, wypłata dywidend do fundacji rodzinnej może korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych. Kluczowym warunkiem jednak jest dopełnienie przez płatnika (tutaj: banku) obowiązku weryfikacji warunków zastosowania tego zwolnienia.

 

Jednocześnie Dyrektor KIS podkreślił, że chociaż adresatem zwolnienia jest fundacja rodzinna, to na płatniku ciąży obowiązek weryfikacji warunków zastosowania tego zwolnienia zgodnie z przepisami szczególnymi ustawy o CIT.

 

Należyta staranność i konsekwencje dla płatników

 

Ważnym aspektem wydanej interpretacji jest zakres obowiązku dochowania należytej staranności po stronie płatnika. W interpretacji podkreślono, iż to na płatniku ciąży obowiązek dochowania należytej staranności w zakresie weryfikacji warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia. Oznacza to, że płatnicy muszą aktywnie sprawdzać, czy fundacja nadal spełnia kryteria zwolnienia podmiotowego. Brak takiej weryfikacji może prowadzić do niewłaściwego zastosowania przepisów podatkowych, co z kolei może skutkować sankcjami dla płatnika.

 

W praktyce wystarczające powinno być uzyskanie odpisu z rejestru fundacji rodzinnych, z którego wynikać będzie, że odbiorcą płatności faktycznie jest fundacja rodzinna wpisana w stosownym rejestrze. Alternatywnie, jeżeli odbiorcą jest fundacja rodzinna w organizacji, wystarczające powinno być potwierdzenie, że fundacja rodzinna została ustanowiona (np. kopia wniosku o zarejestrowanie fundacji).

 

W omawianej interpretacji istotne jest także to, że Dyrektor KIS uznał przychody z dywidend za element działalności gospodarczej fundacji rodzinnej podkreślając, że takie działania mieszczą się w ramach dozwolonej działalności gospodarczej dla tego typu fundacji.

 

Wydana interpretacja stanowi ważne wytyczne dla banków i innych podmiotów wypłacających dywidendy do fundacji rodzinnych - ze względu na możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego, jak i na obowiązki związane z jego stosowaniem. Ponadto wskazuje na procedury, które należy wdrożyć, aby skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego, jednocześnie zachowując należytą staranność w weryfikacji statusu fundacji.