× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

ESG

Doradztwo sukcesyjne

W marcu upływa termin na raportowanie ORD-U za 2022 r.

18.04.2023 | CENY TRANSFEROWE

Zgodnie z art. 82 ust. 1 pkt a Ordynacji podatkowej osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do sporządzenia i przekazania informacji - bez wezwania przez organ podatkowy – o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego.


Obowiązek złożenia formularza istnieje niezależnie od obowiązków w zakresie składania informacji o cenach transferowych.


Termin na złożenie formularza ORD-U za rok 2022 upływa 31 marca 2023 r. Od 1 stycznia 2022 r. w przypadku ORD-U składanych po 31 grudnia 2021r. z obowiązku zwolnione są podmioty zobowiązane do złożenia formularza TPR.


Należy jednak pamiętać, że możliwość zastosowania ww. zwolnienia nie dotyczy podmiotów, które zawierają transakcje z podmiotami rajowymi i ujawniają je w formularzu TPR. Jeżeli więc dochodzi do transakcji rajowych i zostaną one uwzględnione w formularzu TPR, to obowiązek złożenie ORD-U nie zostaje wyłączony.


Formularz ORD-U należy przesłać do właściwego urzędu skarbowego – w przypadku zawarcia w ciągu roku podatkowego umowy więcej niż z jednym nierezydentem, konieczne jest wypełnienie formularzy ORD-U osobno dla każdego nierezydenta.


Przypomnijmy, iż obowiązek złożenia informacji ORD-U dotyczy umów (również w formie ustnej) zawartych:

  • z nierezydentami powiązanymi jeśli suma należności lub zobowiązań wynikająca z tych umów przekroczyła równowartość 300 000 EUR. Należy pamiętać, że na potrzeby formularza ORD-U obowiązuje inna definicja podmiotów powiązanych niż w przypadku przepisów dotyczących cen transferowych, bowiem powiązanie kapitałowe występuje już od co najmniej 5% udziału w kapitale (a nie 25% jak w przypadku cen transferowych);
  • którzy posiadają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorstwo, oddział lub przedstawicielstwo jeśli jednorazowa wartość należności albo zobowiązań wynikająca z umowy przekroczyła równowartość 5 000 EUR.

 

W informacji ORD-U uwzględnia się nie tylko umowy (w tym umowy nieudokumentowane w formie pisemnej) zawarte w danym roku podatkowym, ale także umowy zawarte w latach wcześniejszych, jeżeli są realizowane w roku podatkowym, za który sporządzana jest informacja ORD-U, a na ich podstawie powstały należności lub zobowiązania. Mogą też być uwzględnione wystawione lub otrzymane faktury albo rachunki potwierdzające zawarcie umowy. Właściwym kursem przeliczeniowym jest średni kurs NBP na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, za który składana jest informacja.


Niedopełnienie obowiązku w zakresie złożenia ORD-U może wiązać się z ryzykiem poniesienia odpowiedzialności karno-skarbowej.


Jak wynika z treści art. 80 § 1 Kodeksu karnego skarbowego: kto wbrew obowiązkowi nie składa w terminie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. W wypadku mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe (§ 4).

 

Kontakt

Martyna Pałka, adwokat /m.palka@axelo.pl