× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Polski Ład a ceny transferowe i dotyczące ich przepisy karne

18.11.2022 | CENY TRANSFEROWE

Polski Ład zmienił nie tylko przepisy dotyczące cen transferowych, ale także dotyczące ich przepisy karne. Z dniem 1 stycznia 2022 r. zmianie uległy przede wszystkim:

  1. Forma sporządzanej dokumentacji –  doprecyzowano, że dokumentacja ma mieć wersję elektroniczną
  2. Termin sporządzania dokumentacji cen transferowych Local File – do końca 10 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, w miejsce uprzedniego 9-miesięcznego terminu;
  3. Termin sporządzenia dokumentacji cen transferowych Master File - do końca 11 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, w miejsce uprzedniego 10-miesięcznego terminu;
  4. Termin przedłożenia właściwemu organowi informacji o cenach transferowych (TPR) - do końca 11 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, w miejsce uprzedniego 9-miesięcznego terminu;
  5. Likwidacja obowiązku dotyczącego tzw. oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych (TP) składanego do końca 9 miesiąca po zakończeniu roku obrotowego (uregulowanego w dotychczasowym art. 11m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 23y ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) i przeniesienie oświadczenia w zmienionej treści do formularza TPR;
  6. Organ właściwy do składania formularza TPR – z dotychczas właściwego Szefa KAS na naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika;

- przy czym wskazać należy, że zmiany te będą dotyczyć realizacji obowiązków związanych z cenami transferowymi za rok 2022, co oznacza, że zastosowanie znajdą dopiero w 2023 roku, gdyż w 2022 r. realizowane będą obowiązki za 2021 rok, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w 2021 roku.

 

W ślad za zmianami regulacji dotyczących obowiązków związanych z cenami transferowymi nastąpiły również zmiany w Kodeksie karnym skarbowym – art. 56c oraz art. 80e.

 

Zgodnie z art. 56c Kodeksu karnego skarbowego, w odniesieniu do wypełniania obowiązków związanych z cenami transferowymi za rok 2021 karze grzywny do 720 stawek dziennych podlega:

  1. Brak złożenia właściwemu organowi oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych (TP)
  2. Złożenie tegoż oświadczenia po terminie,
  3. Poświadczenie w nim informacji niezgodnych ze stanem rzeczywistym, tzn. co do tego, że ceny transferowe transakcji kontrolowanych objętych lokalną dokumentacją cen transferowych zostały ustalone na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane oraz co do samego faktu sporządzenia dokumentacji lokalnej.

 

Rok 2021 jest ostatnim rokiem, za jaki istnieje obowiązek składania oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych (TP) jako odrębnego dokumentu, w związku z czym zmianie musiały ulec również przepisy karne. Ustawodawca zdecydował się na bezpośrednią penalizację zaniechania sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, albo brak dołączenia do niej dokumentacji grupowej w przypadkach, gdy jest to wymagane. Wcześniej penalizacja tego zaniechania skorelowana była bezpośrednio z obowiązkiem złożenia oświadczenia, przy czym zauważyć należy, że sama sankcja karna nie uległa zmianie.

 

Zgodnie z art. 56c Kodeksu karnego skarbowego, w odniesieniu do wypełnienia obowiązków związanych z cenami transferowymi za rok 2022 karze grzywny do 720 stawek dziennych podlega:

  1. Brak sporządzenia lokalnej bądź grupowej dokumentacji cen transferowych wbrew obowiązkowi,
  2. Sporządzenie dokumentacji lokalnej bądź grupowej niezgodnie ze stanem rzeczywistym,
  3. Sporządzenie lokalnej bądź grupowej dokumentacji cen transferowych po terminie – przy czym w tym wypadku zagrożeniem jest kara grzywny do 240 stawek dziennych.

 

W konsekwencji, za istotną zmianę należy uznać możliwość zastosowania kary grzywny za brak dołączenia do lokalnej dokumentacji cen transferowych grupowej dokumentacji cen transferowych oraz sporządzenie grupowej dokumentacji cen transferowych niezgodnie ze stanem rzeczywistym. Ustawodawca zdecydował się także na zmniejszenie sankcji za sporządzenie dokumentacji po terminie.

 

Zmiany art. 80e Kodeksu karnego skarbowego mają charakter niemalże redakcyjny. Niezmiennie penalizuje on stawką do 720 stawek dziennych grzywny całkowity brak złożenia informacji o cenach transferowych TPR lub złożenie informacji niezgodnej ze stanem rzeczywistym. Wskutek nowelizacji złożenie informacji po terminie obarczone zostało zmniejszoną sankcją – do 240 stawek dziennych. Zmniejszona sankcja dotyczy zatem nieterminowego złożenia informacji w roku 2023 za rok 2022. W związku z likwidacją obowiązku składania oświadczenia o cenach transferowych jako odrębnego dokumentu i przeniesienie go, w zmienionej treści, do informacji o cenach transferowych, dotychczas obowiązująca sankcja odnosząca się swym zakresem do oświadczenia o cenach transferowych będzie wynikać z regulacji dotyczących informacji o cenach transferowych.

 

Wprowadzono także zmianę w zakresie organu, do którego składana będzie informacja o cenach transferowych. Informację o cenach transferowych, tzw. TPR za 2022 rok należy składać do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, podczas gdy wcześniej organem właściwym do złożenia tejże informacji był Szef KAS.

 

 

Kontakt

Katarzyna Cymerkiewcz, radca prawny / E: k.cymerkiewicz@axelo.pl