Aktualności

E-US poszerza swoje usługi

Zgodnie z najnowszym komunikatem resortu finansów, podatnicy będący wspólnikami spółek cywilnych, spółek komandytowych, spółek partnerskich, spółek jawnych, oraz spółek komandytowo-akcyjnych będą mogli elektronicznie, za pomocą e-US sprawdzić swoje dane identyfikacyjne, obejmujące m.in.:
  • adres siedziby,
  • miejsce prowadzenia działalności i przechowywania dokumentacji rachunkowej,
  • dane kontaktowe, czy
  • rachunki bankowe.

Jest to znaczące ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy za pomocą kilku kliknięć zalogują się na swoje konto w serwisie e-Urząd Skarbowy, dzięki czemu szybko i wygodnie zweryfikują, czy ww. dane są prawidłowe i aktualne, bez konieczności wizyty w lokalnym urzędzie skarbowym. Ponadto jeszcze w tym roku fiskus chce wprowadzić możliwość uzyskania elektronicznych zaświadczeń np. o niezaleganiu w podatkach. Dziś za pomocą e-US podatnicy mogą jedynie złożyć wniosek o takie zaświadczenie, natomiast nie mogą go jeszcze pobrać.


Dodatkowo, jak wskazują przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej, docelowo cała elektroniczna obsługa podatników będzie odbywała się za pomocą e-US. Oznacza to, że w najbliższym czasie rozpocznie się wygaszanie systemu e-Deklaracje, natomiast interaktywne formularze zaczną pojawiać się w e-US.


Nowe funkcje obejmą także notariuszy i komorników. Ci pierwsi już w tym roku zaczną przesyłać akty notarialne do skarbówki w formie elektronicznej, a informacje tak przekazane będą trafiały prosto do systemu, aby urzędnicy nie musieli już ich przepisywać ręcznie. Z kolei od 2022 roku wykorzystywany przez komorników system Currenda zostanie automatycznie zintegrowany z e-US, dzięki czemu czynności egzekucyjne, takie jak zajęcia wierzytelności, wnioski o udostępnianie informacji o zobowiązanym, jak również inne adnotacje i pisma będą również obsługiwane elektronicznie.

 

Kontakt:

Nina Walczyk, radca prawny / E: n.walczyk@axelo.pl

 

Najnowsze wpisy

Największa Kancelaria
w regionie Podkarpacia i Lubelszczyzny
od 2018r.

RANKING KANCELARII PRAWNICZYCH

Wyróżnienie w kategorii
Wsparcie dla walczącej Ukrainy

RANKING KANCELARII PRAWNICZYCH