× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Planowane zmiany przepisów prawa pracy w 2023 r.

18.04.2023 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Rząd przygotowuje wiele zmian w kodeksie pracy, których celem jest poprawa warunków pracy, poprzez dostosowanie przepisów krajowych do przepisów Unii Europejskiej. Prawdopodobnie znowelizowane przepisy wejdą w życie w drugim kwartale 2023 r.

 

Zmiany w Kodeksie Pracy obejmą m.in.:

  • przerwy w pracy
  • urlopy rodzicielskie
  • bezpłatne urlopy opiekuńcze
  • zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej
  • zakaz zabraniania nawiązania stosunku pracy z innym pracodawcą

 

Nowela wprowadzi dwie dodatkowe przerwy tj. drugą przerwę trwającą co najmniej 15 minut, przy przekroczeniu 9 godzin pracy, która zostanie wliczona do czasu świadczenia pracy oraz trzecią - trwająca co najmniej 15 minut - przysługującą, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika będzie dłuższy niż 16 godzin, również wliczaną do wymiaru czasu pracy.

 

Zatrudnieni będą mieli także prawo do dodatkowego 9 tygodniowego urlopu rodzicielskiego. Będzie to urlop przeznaczony ojcom i w razie niewykorzystania przepadnie - przepisy nie przewidują możliwości przeniesienia go na matkę dziecka.  Rodzice będą mogli liczyć na zasiłek wynoszący 70 proc. podstawy wynagrodzenia za cały okres urlopu rodzicielskiego.

 

Ustawa przewidziała wprowadzenie 5-dniowego urlopu opiekuńczego - ma on pozwolić na zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej krewnym (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek/małżonka) lub pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, wymagającej znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych. Za czas tego urlopu nie będzie przysługiwało wynagrodzenie.

 

Ponadto do dwóch dodatkowych dni urlopu uprawniać będzie działanie siły wyższej. Urlop może zostać wykorzystany tylko i wyłącznie w pilnych sprawach rodzinnych w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w danym roku. Za czas tego zwolnienia pracownik zachowa prawo do połowy wynagrodzenia.

 

Pracownik otrzyma także przewidzianą ustawą możliwość wnioskowania do podmiotu zatrudniającego o umowę na czas nieokreślony lub o cały etat (w przypadku, gdy pracownik zatrudniony jest na czas określony lub na część etatu).

 

Zakres informacji o zatrudnieniu ma być przejrzysty dla pracownika. Ustawodawca zastrzega, że ma być to prawo do informacji o prawie do szkoleń czy o długości wypracowanego urlopu.


W kwestii szkoleń zatrudniony nabędzie prawo do nieodpłatnego i wliczanego do czasu pracy szkolenia, które uznawane jest za niezbędne do bezpiecznego świadczenia przez niego pracy. Będzie to możliwe na mocy postanowień układu zbiorowego pracy lub bezpośrednio z przepisów prawa pracy.

 

Na skutek nowelizacji zmiany dotkną także kwestii dotyczących rozwiązywania stosunku pracy - każdorazowo będzie mogło ono nastąpić przy jego uzasadnieniu, po konsultacji z reprezentującym pracownika związkiem zawodowym.

 

Kontakt

Joanna Boguń, radca prawny / j.bogun@axelo.pl

Izabela Szeliga, aplikant radcowski / i.szeliga@axelo.pl

30.09.2024 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Bezpieczeństwo we współpracy B2B

23.07.2024 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Nadchodzi termin wdrożenia standardów ochrony małoletnich