× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

ESG

Upadłość konsumencka

Doradztwo sukcesyjne

Znaczne zmodyfikowanie produktu może umożliwiać ponowne skorzystanie z ulgi

09.10.2025 | PODATKI

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wydał wyrok, w którym uznał, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z tzw. ulgi na ekspansję również w przypadku produktów, które zostały zmodyfikowane w sposób istotny, nadając im nowe cechy i funkcjonalność. Sąd stwierdził, że takie zmiany mogą sprawić, iż produkt uznaje się za nowy w kontekście oferty rynkowej, co uprawnia do odliczenia kosztów poniesionych na jego rozwój.

 

Ulga na ekspansję, określona w art. 18eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), pozwala przedsiębiorcom na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży własnych produktów. Odliczenie to może wynieść do 200% poniesionych wydatków, jednak nie więcej niż 1 milion złotych rocznie.

 

Aby skorzystać z ulgi, przedsiębiorca musi spełnić określone warunki, w tym m.in. zwiększyć przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia kosztów, lub osiągnąć przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych. W kontekście zmodyfikowanych produktów, kluczowe jest, aby zmiany te były na tyle istotne, że produkt staje się nowym towarem w ofercie przedsiębiorcy.

 

Warto zaznaczyć, że wyrok gliwickiego WSA może stanowić precedens w interpretacji przepisów dotyczących ulgi na ekspansję, szczególnie w odniesieniu do produktów, które zostały zmodyfikowane. Jeśli orzeczenie stanie się prawomocne, może to otworzyć drogę do skorzystania z ulgi przez przedsiębiorców, którzy wprowadzili istotne zmiany w swoich produktach. Przedsiębiorcy planujący skorzystać z ulgi na ekspansję powinni dokładnie przeanalizować charakter wprowadzonych zmian w swoich produktach oraz spełnienie pozostałych warunków określonych w przepisach.

 

Podstawa prawna: Wyrok WSA w Gliwicach z 3 września 2025 r., sygn. I SA/Gl 1356/24